Info Teraapia & Massaaž Eeterlikud õlid Koolitused Terapeudid Kontakt Galerii Sõbrad

Alusõlid
Nahahooldus


Eeterlikud õlid

Taimsed eeterlikud õlid

Apelsin Citrus sinensis, Citrus aurantium - Meeleolu parandav, depressioonivastane, rõõmu- ja rahutunnet tekitav, lõdvestav. Ravib kõhuhädasid, vähendab menstruatsioonivalusid. Soodustab seedimist, tõstab söögiisu. Ergutab maksa ja pankrease tegevust. Antiseptiline, baktereid hävitav.

Basiilik Ocimum basilicum var. - Tasakaalustav ja närve tugevdav, masendust leevendav, ajutegevust ja vereringet ergutav. Ravib maokatarri, kõhukinnisust, soolte- ja seedimishäireid, põiepõletikku, menstruatsioonihäireid, reumahäireid, putukate hammustusi, veenilaiendeid. Lõdvestab krampe. NB! Ei kasutata raseduse ajal!

Bergamot Citrus aurantium bergamia - Meeleolu tõstja ja hea tuju looja. Stressi, masendust ja hirmu leevendav, unehäireid kõrvaldav. Nahapõletike ja vinnide raviks, söögiisu tasakaalustav, jämesoolepõletikku, hemorroide, suupõletikke raviv, valusid leevendav, palavikku alandav, higilõhna ärahoidev, krampe leevendav. Antiseptiline, baktereid hävitav. NB! UV-kiirtele tundlikkus! Koos alkoholiga võib tekitada kurvameelsust!

Estragon Artemisia dracunculus - Allergiaid leevendav, infektsiooni- ja põletikuvastane, viirusi hävitav. Leevendab närvivaevustest põhjendatud krampe. Reguleerib ebakorrapärast menstruatsiooni, leevendab lihaskrampe, üleväsimust, närvivalusid, ishiast ja sooltepõletikke. Väga positiivne õli. Sobib lastele.

Eukalüpt Eucalyptus citriodora - Rahustav ja jahutav, mõtteid selgitav ja lõdvestav, vererõhku alandav, reumatismi ja lihasvalusid leevendav, infektsiooni, põletikke, krampe, liigesepõletikke, kõrgvererõhku raviv.

Eukalüpt Eucalyptus radiata - Tugevdab vastutusvõimet, ravib hingamisteede infektsioonihaigusi, reumahäireid ja lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopa põletikku. Omab valuvaigistavat toimet. Tõrjub putukaid ja kahjureid. Haavade puhul kiirendab uut kudede moodustumist. Stimuleerib higi- ja rasunäärmete talitlust.

Fenkol Foeniculum vulgare - Üldise rahustava toimega, lihaseid lõdvestav, südant tugevdav. Krampe leevendav, seedimist ja menstruatsioone korrastav, söögiisu parandav, astmat ja jämesoolepõletikku, südamekloppimist raviv, üleminekuaastate vaevusi leevendav. NB! Raseduse ajal ei kasutata!

Greip Citrus paradisi - Aitab masenduse ja vaimsete pingete puhul, peavalu puhul. Intensiivistab vedeliku eraldumist organismist, vabastab liigsest kehakaalust ja tselluliidist massaaži abil. Baktereid hävitav, toaõhku desinfitseeriv. NB! UV-kiirtele ülitundlikkus!

Ingver Zingiber officinalis - Vaimset ja füüsilist stressi maandav, seedehäireid, kõhulahtisust, reumaatilisi valusid ja merehaigust leevendav, valuvaigistav, söögiisu tõstev, seksuaalsust suurendav.

Jasmiin Jasminum officinalis sambac abs. - Enesetunde parandaja. Toob tagasi elutahte pärast suuri pettumusi, alaväärsustunnet ja stressi. Mõjub tugevamalt koos viirukiga. Reisivaevuste puhul kasutades koos neroliga ergutab, stimuleerib mõtlemist.

Kadakas Juniperus communis - Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsussüsteemi. Kasutatakse reuma, ishiase, artriitide ja podagra raviks. Hoiab ära hingamisteede põletikke, väljutab vedelikke ja lima. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletike korral.

Kikkaputk Angelica archangelica - Rahustab, kõrvaldab stressist põhjustatud häireid, tugevdab südant. Kasutatakse anoreksia, kõhugaaside, sooltespasmide, põletike, unetuse ja vere paksenemise korral.

Küpress Cupressus sempervirens - Avab veenide ja veresoonte ummistusi, parandab vereringet, veenilaiendeid. Aitab hemorroidide, alajäsemete paistetuse, köha, närvide üleväsimuse, rasvase naha, eesnäärmepõletiku, kuse- ja suguteede vaevuste puhul. Hoiab ära infektsioone.

Lavendel Lavandula angustifolia - Omab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, soodustab rahulikku ja sügavat und, tugevdab organismi, südant. Ravib põletusi, haavu, külmamuhke ja mädapaiseid. Alandab vererõhku, on valuvaigistav, infektsioone ja põletikke ärahoidev.
Loorber Laurus nobilis - Tasakaalustab ja taastab närvisüsteemi, takistab pärmiseente, bakterite ja viiruste levikut. Leevendab valusid, krampe. Soodustab vere hüübimist. Ravib köha, lahtistab röga. Parandab suuhaavu, aknet, haavapõletikke, hambavalu, kõrva- ja kurgupõletikke, lihaskrampe, liigesepõletikke, reumat. NB! Puhas õli on nahkaärritav!

Majoraan Origanun majorana - Rahustav, ahistust ja pingeid eemaldav,unetust raviv. Vedelikke väljutav, veresooni laiendav. Omab krampe lõdvestavat ja valuvaigistavat toimet. Sobib reuma, lihaspingete, hingamisteede häirete, kõrvavalu, põskkoopapõletike raviks. Alandab vererõhku ja vaigistab südamekloppimist, parandab seedimist, lõdvestab lihaseid.

Mandariin Citrus reticulata - Tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, seeneinfektsiooni hävitav.

Mänd Pinu sylvestris - Õhku puhastav, värskendav. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihastevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu.

Mürt Myrtus communis - Antiseptiline, põletikuvastane, katarr ja kõhuhaigused. On õrnalt rahustav.

Mürr Commiphora myrhanee - Hingamisteid puhastav ning raviv, seedeorganite tööd parandav, kopsupõletikku, kõhulahtisust, kilpnäärme ületalitlust, suuhaavu, viiruslikku maksapõletikku ja punataudi raviv.

Muskaatsalvei Salvia sclarea L - Annab tuge füüsilise, närvide ja seksuaalelu madalseisu korral. Aitab menstruatsioonivalude ja lihasevalude puhul. NB! Nõrgendab keskendumisvõimet, ei sobi kasutada täpsust ja kiirust vajava töö korral.

Must pipar Piper nigrum - Stimuleeriv ja soojendav, lihasjäikuse ja valu leevendaja. Tugevatoimeline, ning nõuab ettevaatlikku kasutust.
Mustkuusk Picea mariana - Organismi üldseisundit ja närvisüsteemi tugevdav. Infektsioone takistav, põletikke leevendav, parasiite hävitav. Ravib aknet, kopsupõletikku, munasarjade alatalitlust, soolte seennakkust, kuiva ekseemi, kilpnäärme ületalitlust, valusaid ja paistes liigeseid, eesnäärmepõletikku, lihaste reumat, solaarpleksuse krampe. Positiivne, tugev, maskuliinne õli.

Nelk Eugenia caryophyllus - Meeleolu tõstmiseks, ruumide lõhnastamiseks - sobib haige tuppa! Hambavalu leevendav. Tugeva baktereid hävitava toimega.

Nerol Citrus aurantium Neroli - Närvisüsteemi ergutav ja tasakaalustav, masendust kaotav. Seedetegevust, maksa ja pankrease tööd stimuleeriv, naharakke uuendav, kõrget vererõhku alandav, parasiite ja soolenugilisi hävitav.

Niaouli Melaleuca quiquinervia, viridiflorori - Leevendab neurootilist masendust peale viirushaiguste põdemist. Ravib veresoonte lupjumist, paiseid, psoriaasi, põskkoopapõletikku, neelupõletikku, kopsupõletikku, ülemiste hingamisteede põletikke, koolerat, kõhulahtisust, soolte haavandeid, hemorroide. Leevendab allergiaid, alandab vererõhku.

Palmaroos Cymbopogon martinii - Tugevdab ja elustab närvikava ja südant, tõstab meeleolu. Nahateraapias tasakaalustab rasueritust, ravib põskkoopa põletikku, tupepõletikku, kõrvapõletikke, kopsupõletikku, ekseemi, psoriaasi, nahalöövet, aknet, bakteriaalset ja viiruslikku sooltepõletikku. Parandab vanu haavu ja katkenud veresooni. Takistab seeneinfektsiooni, tapab viirusi.

Patshuli Pogostemon cablin - Avab nahapoore, kiirendab vereringet. Kasutatakse herpese, dermatiitide ning põletike raviks. Eriti soovitatav kuiva naha puhul

Pelargoonium Pelargonium x asperum - Organismi üldist toonust tõstva ja rahustava toimega. Maandab vaimset ja füüsilist stressi. Soodustab vedeliku eritumist organismist, vähendab paistetust. Tasakaalustab naistel hormonaalset tegevust. Soovitav kasutada ka menstruatsioonihäirete ja palavikuseisundi puhul. Sobib kasutada nahaprobleemide raviks, nagu ekseem, infektsioon, vöötohatis. Tasakaalustab rasueritust: Normaliseeriv toime nii kehale kui vaimule.

Petitgrein Citrus aurantium petitgrein - Kasutatakse sarnaselt neroli õlile stressi maandamiseks, närvikava tasakaalustamiseks ja tujutõstva vahendina. Sobib neurootilise astma rahustamiseks koos viiruki ja ravensaraga. Leevendab lihaskrampe, hoiab ära hingamisteede põletikke.Hea vahend noorukitele akne ja paisete raviks. Kui neroliõli peetakse liiga kalliks, saab petitgreini ja bergamotiõli ühendist sama mõju meelte rahustamiseks ja stressi leevendamiseks.

Piparmünt Mentha x piperita - Jahutav, hingamisteid avav. Leevendab iiveldust, peavalu. Soodustab seedimist, rahustab närve. Stimuleerib mõtlemise selgust.

Ravensara Ravensara aromatica - Rahustav ja und soodustav, stressi maandav, närvitegevust virgutav, valuvaigistav, lihaseid lõdvestav, köha leevendav, immuniteeti tugevdav, vöötohatist, kopsupõletikku, soolte viirusnakkusi raviv.

Rooma kummel Chamaemelum nobile - Meeli rahustava toimega. Valuvaigistav, seedehäireid parandav.

Roos Rosa damascena centifolia - Masendust, muresid ja tuska peletav. Loob heaolutunnet ja harmooniat. Sobib naistehaiguste raviks.

Rosmariin Rosmarinus officinalis ct. - Kaotab väsimuse, värskendab mälu, stimuleerib mõtlemise selgust, ainevahetust ja vereringet. Sobib reuma ja lihaspingete raviks. NB! Hoiduda epilepsia, raseduse ja kõrge vererõhu korral. Lisab adrenaliinieritust.

Saksa kummel Matricaria recutita - Leevendab allergiaid, põletikuvastane, krampe lõdvestav, haavade armistumist kiirendav, seedimis- ja soolestikuhäireid parandav. Ravib põiepõletikku, kõrvapõletikku, ekseeme, mao haavandtõbe, nahainfektsioone.

Sandlipuu Santalum album - Masendust, närvilisust ja stressi alandav, unetust raviv, meditsiinis kasutatav negatiivsuse eemaldaja. Põiepõletiku ja hingamisteede põletike raviks. Sobib kõikide nahatüüpide hooldamiseks.

Sidrun Citrus med. limonum - Värske, puhas, ergutav lõhn. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.

Sidrunmeliss Melissa officinalis - Rahustava ja värskendava toimega, masendust ja tuska eemaldav. Lihaseid toniseeriv, lihasevalu leevendav.

Teepuu Melaleuca alternifolia - Antiseptilise toimega. Parandab vastupanuvõimet,kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul! Võib ärritada tundlikku nahka!

Tüümian Thymus vulgaris ct. linalol - Värskendav, mõttetegevust soodustav, vastutusvõimet tugevdav. Pärsib hingamisteede põletikke, naha- ja soolestikuvaevusi, lõdvestab lihaspingeid. Valuvaigistav, vähendab seenehaigustest põhjendatud ärritusi.

Vetiver Vetveria zizanoides - Rahustava ja värskendava toimega. Lihasevalu leevendav, lihaseid toniseeriv.

Viiruk Boswellia carterii bir., Boswellia taurifera - Aroomteraapias kasutatakse kuiva ja vananeva naha hooldamiseks, haavade ja armide raviks. Aitab hingamisteede haiguste puhul, astma, kurgupõletiku ja köha puhul. Rahustab närve. Soodustab sügavat hingamist, tasandab stressist põhjustatud häireid. Tugevdab vastupanuvõimet.

Õlelill Helichrysum italicum - Vastupanuvõimet parandav, kolesterooli alandav, krampe leevendav, maksategevust kiirendav. Ravib veenipõletikke, couperosa nahka, köha ja nohu. Soodustab haavade paranemist.

Ylang-Ylang super extra Cananga odorata - Rahustav ja meeleolu tõstev, vererõhku alandav. Masendust, hirmu ja paanikat eemaldav, seksuaalsust stimuleeriv. Leevendab üleminekuaastatest põhjustatud vaegusi.

 

MIDA PEAB TEADMA EETERLIKE ÕLIDE VALIKUL

 • Eeterlikud õlid valitakse teadlikult arvestades indiviidi vajadusi ja lõhna meeldivust.
 • Miks soovid kasutada eeterlikku õli ?
 • Millist tulemust soovid saada?
 • Rahustada, stimuleerida või valu leevendada jne.
 • Tutvu eeterlike õlide toimega, kas sinu tervislik seisund lubab nende kasutamist.
 • Nuusuta – lõhn peab olema meeldiv.
 • Ära kasuta korraga üle kolme erineva eeterliku õli.
 • Vali sobiv meetod mida kasutad.
 • Vali sobiv baasmaterjal.
 • Annusta eeterlikke õlisid õigesti.
 • Naudi õlisegu tervendavat toimet.
 • Mõjutatakse üht probleemi, mis on peamine.

 

NB!
Eeterlikud õlid ei ole mänguasjad vaid tervise eest hoolitsemise vahendid.

Hoia pudelit silmade kõrgusel ja annusta tilkhaaval. Pigem vähem, kui rohkem. Ebameeldiva enesetune (iiveldus, peavalu) puhul tuuluta ruum, joo rohkelt vett ning puhka. Võta ühendust oma terapeudiga.

 

ANNUSTAMINE

Lahjendada enne kasutamist

Täiskasvanud 2 – 3 tilka 5ml baasõlisse
(5ml – 1teelusikas)
  6 tilka 15ml baasõlisse
(15ml – 1supilusikas)
Lapsed 7 – 12a ja vanurid 1 – 1,5 tilka 5ml baasõlisse
Väikelapsed 2 – 7a 0,5 tilka 10ml baasõlisse
Lahjendused 0,5 – 3% kehale  
  0,5 – 2% näonahk, lapsed  

 

TAIMSETE EETERLIKE ÕLIDE KASUTAMISMEETODID

MASSAAŽ    4 – 6 tilka – 15ml baasõlisse üldmassaažiks. Üldine või lokaalne massaaž, psüühilise või füüsilise häire puhul.

VANN    4 – 6 tilka emulgeerida piimas, koores, mees või baasõlis. Lõdvestab või virgutab, ravib unetust, peavalu, lihasvalu, parandab vereringet.

JALAVANN    3 – 5 tilka.

ISTEVANN    Lokaalsed vannid valu ja põletiku puhul.

DUŠŠ    1 – 3 tilka niiskele pesušvammile. Lõõgastab või ergutab.

INHALATSIOON    1 – 2 tilka kuuma vette. Hingamisteede põletikud.

MÄHISED    2 – 4 tilka kuuma või külma vette (~2l ).

KOMPRESSID    Külmad ja kuumad; nihestuste, sinikate, põletuste, peavalu korral.

AROOMILAMP    4 – 7 tilka lambivette, olenevalt toa suurusest. Loob meeleolu, tasakaalustab tundeid ja desinfitseerib ruumi.

LÕHNARÄTT    1 – 3 tilka, kiire mõju psüühilise seisundi mõjutamiseks.

AROOMIKIVI     1 - 3 tilka, kiire mõju psüühilise seisundi mõjutamiseks.

SUULOPUTUS    2 tilka emulgeerituna veeklaasi. Hävitab bakterid, aitab igemepõletiku ja kurguvalu vastu.

SAUN    2 tilka 1l leiliveele. Sule silmad leili auru ajal. Okaspuude lõhnad desinfitseerivad ja avavad hingamisteed.

PARFÜÜMISEGU   20 tilka - 10ml jojobaõlisse. Valitakse meeldivatest eeterlikest õlidest.

 

ETTEVAATUSABINÕUD JA KASUTAMISE PIIRANGUD

 • Ära kasuta eeterlikku õli seespidiselt.
 • Väldi eeterliku õli sattumist silma ja teistele limaskestadele. NB! Loputa veega, kahjustatud kohale 2 tilka mandliõli. Hoia lastele kättesaamatus kohas!
 • Ei ole soovitav raseduse ajal, vaid lõhnnana.
 • Imikutele terapeudi soovituse kohaselt.
 • Väikelastele 1/5 täiskasvanu annusest.
 • 7 – 12 aastasele lapsele – pool täiskasvanu annusest.
 • Tsitrusõlid võimendavad ultraviolettkiirgust vähemalt 6 tundi.
  NB! Nahakasvaja – ei soovita kasutada tsitruse õlisid.
 • Eeterlikud õlid mõjutavad homoöpaatilist ravi (piparmünt, eukalüpt jne)
 • Allergia, tundlik nahk. Test: 1 tilk eeterlikku õli baasõlisse (½ tl) või kreemi – rinnakule või kõrva taha, oodata 12 tundi.
 • Rasked haigused, ravimite kasutamine.
 • Astmaatikud.
 • Kõrge ja liigmadal vererõhk, kui tarvitatakse samatoimelisi ravimeid.
 • 36 tundi pärast vaktsineerimist on lubatud kasutada eeterlikke õlisid.
Tule meie pere liikmeks!
2014-07-09
Lühikoolitus sügis 2013 Meeled ja tunded rõõmsaks ning tasakaalu taimede lõhnadega.
0000-00-00