Info Teraapia & Massaaž Eeterlikud õlid Koolitused Terapeudid Kontakt Galerii Sõbrad

Alusõlid
Nahahooldus
Aroomteraapia toodete eripära


Nahahooldus

 Tõde looduslikust kosmeetikast

 

Looduslikud kosmeetikatooted on teema, millest räägitakse ja kirjutatakse üsna tihti. Kas sõna „looduslik“ tootel tagab alati selle, et toode seda tõesti on? Kahjuks mitte.

Mis on looduslik kosmeetika? See peaks olema kosmeetika, mille valmistamiseks on kasutatud taimseid, loomseid või mineraalseid allikaid. Kaubanduses leidub tooteid, mida reklaamitakse kui "looduslikke", kuid etikett võib olla eksitav ning seetõttu tasub uurida täpsemalt koostisainete nimekirja. Nimelt piisab, kui tootesse lisada mõni protsent naturaalset koostisainet, et seda juba looduskosmeetikana sildistada. Seega võiks eelnevalt pisut uurida, kui loodusliku tootega tegelikult tegu on. Hetkel ei ole see valdkond Euroopa Liidus veel kuidagi reguleeritud. Seetõttu on tootja see, kes võib määratleda oma toote „looduslikuks“  isegi siis, kui see seda ei ole.

Miks kasutada võimalikult naturaalseid tooteid? Põhjus on lihtne – umbes 60% nahale kantavatest ainetest imendub inimese organismi…

Tasub teada, et kui toode ongi koostiselt looduslik, siis ei tähenda see veel seda, et sobib kõigile. Looduslikud koostisosad võivad tundlikumal inimesel tekitada allergilisi reaktsioone. Seega tasub erinevate allergiate käes vaevlevatel inimestel eriti hoolikalt tooteid valida. Allergiavabu tooteid ei ole olemas, alati võib leiduda inimene, kellele mingi aine ei sobi.

Milliseid koostisaineid tasub kosmeetikatoodetes vältida? Nende ainete nimekiri on kahjuks üsna pikk. On aineid, mis EL-is on keelatud, aga mujal maailmas lubatud. Lisaks on aineid, mille toime (kasulik/kahjulik) ei ole veel täiesti kindel ja nii kaua, kui seda pole tõestatud ja ära keelatud, on see lubatud. Tänapäeval nii levinud internet on siin kohal suureks abiks ja kel on soovi, leiab hulgaliselt infot. Väike ülevaade on järgmine:

  • Alkohol (Isopropyl) on nahka kuivatav ja ärritav. Alkohol rikub naha loomuliku pH taseme, muutes Su vastuvõtlikumaks bakteritele ja viirustele. On ka alkohole, mida kasutatakse mõnedes nahahooldustoodetes niisutava, pehmendava ja emulgeeriva ainena ning mis ei ole nahale nii kahjulikud. Kõige paremad nahale on siiski ilma alkoholita tooted.
  • Mineraalõlid (liquid paraffin, paraffin wax, petrolatum), on naftapõhised koostisained, mis on saadud mittetaastuvatest looduslikest allikatest. Mineraalõli tekitab nahale kileja kihi, mis ei lase nahal hingata. Lisaks võib see ummistada poore ja häirida naha loomulikku võimet toksiine eemaldada. Mineraalõlid ärritavad nahka ning Su nahk muutub sellest sõltuvaks, tulemuseks on kuiv ja lõhenenud nahk. Lisaks põhjustavad mineraalõlid naha enneaegset vananemist. Peamine põhjus nende ainete kasutamisel on see, et need on odavad ning ei rääsu.
  • Sulfaadid  (sodium lauryl (SLS) ja sodium laureth (SLES)) on pesuained, mis annavad seepidele, hambapastale ja šampoonidele jms vahutavuse. Sulfaadid võivad põhjustada silmade ärritust ja nahalöövet.
  • Sünteetilised värvained sisaldavad raskemetallsoolasid, mis võivad ladestuda toksiinidena nahas, põhjustades naha tundlikkust ja ärritust. Peaaegu kõik neist on kantserogeensed. 
  • Sünteetilised lõhnaained sisaldavad tihti phthalaate, sünteetilisi kemikaale, mida kasutatakse lõhna stabilisaatorina ja plastiku painduvuse suurendamiseks. Sünteetilised lõhnaained võivad mõjutada kesknärvisüsteemi, põhjustada depressiooni, hüperaktiivsust ja ärrituvust. Väldi tooteid, mis sisaldavad sünteetilisi lõhnaaineid.
  • Parabeenid (methyl, propyl, butyl, ethyl parabeen) sisalduvad paljudes nahahooldustoodetes ning neid kasutatakse tootes säilitusainena. Parabeenid häirivad hormoonide tööd ja võivad tekitada allergiat, nahalöövet. 
  • Propylene Glycol (PG), Polyethylene Glycol (PEG) – kantserogeenne, naftapõhine koostisaine, mis vähendab naha loomulikku niiskustaset. Propylen glycol on aine, mida kasutatakse ka külmaseadmetes vee asemel.
  • Sünteetiline uurea (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea) on säilitusaine, mis potentsiaalselt vabastab väga väikestes kogustes formaaldehüüde ja on peamine kontaktdermatiidi põhjustaja.
  • Talk – kasutatakse niiskuse imamiseks. Ummistab poore ja põhjustab nahaärritust. Talk võib olla kopsu, naha ja munasarja vähi põhjustajaks.

Kosmeetika- ja tualetttoodete valmistajatel on kasutada üle 7000 koostisaine. Neist enam kui 1000 omavad kahjulikku mõju inimese kehale ja umbes 1000 võivad olla vähki tekitava mõjuga.

 

Miks kosmeetikatööstus sünteetilisi aineid kasutab? Põhjuseks on  nende väga odav hind. Väidetakse ka, et nende kogus tootes on väga väike ning seetõttu ka ohutu. Samas kui me iga tootega kanname nahale nö ohutu koguse sünteetilisi aineid, siis kas lõpuks kokku on see kogus ikka nii ohutu?

 

Autor: Reelika Kõiv, www.rosee.ee, info@rosee.ee

 

Tule meie pere liikmeks!
2014-07-09
Lühikoolitus sügis 2013 Meeled ja tunded rõõmsaks ning tasakaalu taimede lõhnadega.
0000-00-00